Jak przygotować dziecko do badań
Pobieranie materiału do badań mikrobiologicznych. Jak przygotować się do pobrania. Informacje ogólne.
MOCZ:
Badanie ogólne moczu - próbkę należy pobrać z pierwszej porannej zbiórki bezpośrednio do czystego pojemnika, który można kupić w aptece. Przed pobraniem moczu należy umyć okolicę krocza, a mocz pobrać ze środkowego strumienia. Można go również pobrać z wykorzystaniem woreczka do zbiórki moczu przyklejanego na okolicę krocza.
Badanie moczu na posiew - próbkę należy pobrać z pierwszej porannej zbiórki. Pojemnik musi być sterylny. Przy zakupie w aptece należy zaznaczyć, że jest to pojemnik na posiew. Przed pobraniem moczu należy również dokładnie umyć okolicę krocza u dziewczynek oraz skórę pod napletkiem u chłopców. Mocz pobrać ze środkowego strumienia.
Uwagi:
• Do pobierania moczu na posiew u maluszków nie zaleca się przylepianych woreczków. Próbkę jak najszybciej należy dostarczyć do laboratorium, lub przechowywać w lodówce do momentu dostarczenia.
• Po porannym karmieniu należy rozebrać dziecko od pasa w dół w ciepłym pomieszczeniu
• Następnie trzeba dokładnie umyć u dziewczynek – okolice sromu od przodu w kierunku odbytu, a u chłopczyków – żołądź odsuwając napletek (nie osuszać)
• Kolejną czynnością jest uniesienie dziecka kręgosłupem w górę i masowanie mięśni grzbietu wzdłuż kręgosłupa w kierunku do odbytu. Pojemnik podstawiamy po pominięciu początkowej części moczu.
KAŁ:
Badanie ogólne kału – próbkę mniej więcej wielkości orzecha laskowego należy pobrać do specjalnego pojemnika (zakupionego w aptece).
Badanie kału na obecność pasożytów (i ich jaj) - próbkę należy pobrać do pojemnika, badanie trzeba powtarzać co 2–3 dni.
Badanie kału na posiew - próbkę należy pobrać do specjalnego pojemnika z odpowiednim podłożem (można kupić w aptece).
GARDŁO:
Pobranie wymazu z gardła – badanie wykonywane jest przez pielęgniarkę Najlepiej zrobić je rano – przed jedzeniem i piciem. Nie należy też myć zębów (odstęp od ostatniego posiłku oraz mycia zębów to min. 3-4 godziny).
NOS:
Pobranie wymazu z nosa - badanie wykonywane jest przez pielęgniarkę. Na kilka godzin przed nim nie należy stosować kropli do nosa.